2021 թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկումը շարունակվել է ԱԺ հունիսի 15-ին հերթական նիստում:
Տարեկան հաշվետվության վերաբերյալ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Արուսյակ Մանավազյանը:
Պատգամավորը նշել է, որ հաշվետվությունն արդյունավետ քննարկվել է մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում, որոնց ընդդիմությունը չի մասնակցել: Զեկուցողն անդրադարձել է բյուջեի ցուցանիշներին՝ ընդգծելով, որ դրանք արդեն հիմք են՝ բյուջեի կատարողականին կողմ քվեարկելու համար: Արուսյակ Մանավազյանը կարեւորել է կապիտալ ծախսերի կատարման տոկոսն ավելի բարձրացնելու ուղղությամբ Կառավարության հետ աշխատանքը՝ նշելով, որ այդ ցուցանիշը կազմում է 92 տոկոս:
Զեկուցողն ուշադրություն է հրավիրել նաեւ բյուջեի՝ մարդկային կապիտալի ծախսերի վրա, որը կազմել է բյուջեի ծախսերի 47.9 տոկոսը եւ ներառում է կրթության, առողջապահության, սոցիալական պաշտպանության, հանգստի, մշակույթի եւ կրոնի ոլորտները:
Պատգամավորը նշել է, որ հրապարակված տվյալների մասին ընդդիմադիր պատգամավորները չեն ցանկանում խոսել: Նրանք նաեւ չեն ընդդիմանում, ինչը նշանակում է, որ ընդունում են նախորդ տարվա բյուջեի կատարողականը: Արուսյակ Մանավազյանի խոսքով՝ բյուջեի քննարկումը իշխանությանը քննադատելու լավ առիթ է եւ վերահսկողական կարեւոր գործիք, սակայն, ըստ նրա՝ ընդդիմադիրներն ընտրել են փողոցային, անօրակարգ պայքարը, ինչը երեկ ավարտվեց այնպես, ինչպես սկսվել էր:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հարակից զեկույցում նշել է, որ 2021 թ. պետական բյուջեի փաստացի ծախսերի 16.8 տոկոսը կամ 336 մլրդ դրամը տրամադրվել է պաշտպանությանը, այն 2021 թ. հաստատվածից ավելի է 7.6 տոկոսով, ճշտված ծրագրերից պակաս է 0.2 տոկոսով: Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի համատեքստում 44-օրյա պատերազմից հետո եղել է ծախսերի եւ բովանդակության փոփոխություն, որն անհրաժեշտ է երկրի անվտանգության կայուն ընթացքն ապահովելու համար:
Անդրանիկ Քոչարյանը հույս է հայտնել, որ կատարված աշխատանքները հիմք են տալիս ենթադրելու, որ 2021-2026 ծրագրով սահմանված նպատակների իրագործումը, ինչպիսիք են ԶՈւ մարտունակության վերականգնումն ու տեխնոլոգիական արդիականացումը, կլինի շարունակական:
Հանձնաժողովի նախագահն առաջարկել է խորհրդարանին հաստատել 2021 թ. պետական բյուջեի կատարողականը:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ 2021 թ. նախարարության խնդիրն է եղել պահպանել ընթացիկ ծրագրերի կատարողականը՝ զուգահեռ իրականացնելով համավարակով պայմանավորված կանխարգելիչ, բուժիչ եւ համավարակը զսպող միջոցառումներ: 2021 թ. հատկացվել է 159 մլրդ 190 մլն դրամ, որից 35 մլրդ 251 մլն դրամն ուղղվել է կորոնավիրուսային վարակի կանխարգելման, բուժման ընթացքի եւ մնացած ծրագրերի իրականացումն ապահովելու համար: Հաշվետու տարում ՀՀ-ում մեկնարկել են նաեւ պատվաստման գործընթացները: Ձեռք են բերվել այդ պահին առկա պատվաստանյութերի խմբաքանակներ: Երկկողմանի բանակցությունների արդյունքում եղել են նաեւ բազմաթիվ նվիրատվություններ, որոնք հնարավորություն են տվել խնայել պետական բյուջեի միջոցները՝ ապահովելով պատվաստումային գործընթացը ՀՀ-ում: Մեկնարկել են քաղցկեղի դեմ պայքարի մի շարք սքրինինգային ծրագրեր, 8 բժշկական կազմակերպությունների վերակառուցման, վերազինման աշխատանքները: 2021 թ. ծրագրում առաջին անգամ ընդգրկվել է Հոգեկան առողջության ազգային կենտրոնի ամբողջական վերակառուցման հարցը: Իրականացվել են ընթացիկ ծրագրերի ծավալային եւ բովանդակային բարեփոխումներ:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության  ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն իր ելույթում նշել է, որ ընդդիմությունը չի մասնակցել քննարկումներին՝ այլ օրակարգով զբաղված լինելու պատճառով:  Ըստ նրա՝ քաղաքական մեծամասնությունը գործադիրի հետ քննարկել է բյուջեի կատարողականը՝ փաստացի կատարելով նաեւ խորհրդարանական ընդդիմության գործառույթները: Անդրադառնալով  ընդդիմության ճակատագրին՝ նա նշել է, որ ամփոփելով  քառասուն եւ ավելի օրվա գործողությունները՝ կարելի է փաստել, որ ընդդիմությունը դեֆոլտի մեջ է, քանի որ չի կարողանում սպասարկել իր պարտականությունները ոչ մի ոլորտում՝ ԱԺ-ում, իրենց քվեարկած քաղաքացիների առաջ եւ փողոցում: Նրա խոսքով՝ քաղաքացիների համար սա մտածելու առիթ է: «Ընդդիմությունը մի քանի տասնամյակ պատանդ պահելով Արցախը՝ ուզում է իշխանություն զավթել այնպես, ինչպես կողոպտիչը բանկում պահանջում է փողերը: Սա չստացվեց եւ չի ստացվելու: Նրանց տխուր վերջաբանը խոսում է այն մասին, որ քաղաքական սնանկությունն արձանագրված է ոչ միայն այս դահլիճում, այլեւ փողոցներում եւ հրապարակներում»,- նշել է պատգամավորը:
Հայկ Կոնջորյանը նշել է, որ ընդդիմության տապալումը վկայում է Հայաստանում ժողովրդավարության հաղթանակի մասին, որովհետեւ ընդդիմությունն ուներ դժգոհություն արտահայտելու գործիքներ. օգտագործել է բոլոր անհնար եւ հնարավոր գործիքները, հարձակվել ժողովրդավարության վրա, սակայն իշխանությունը չի դիմել սադրանքների:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանն իր ելույթում նշել է, որ բոլոր հանձնաժողովներում քննարկվել է ՀՀ 2021 թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը: Նրա խոսքով՝ ամեն տարվա քննարկումները ցույց են տալիս, որ դեռ շատ աշխատելու անհրաժեշտություն կա: Հանձնաժողովի փոխնախագահի կարծիքով՝ պետք է մշտապես մշակվեն չափորոշիչներ՝ բյուջեի հաշվետվությունները ներկայացնելու համար:
Բանախոսն ակնկալում է, որ հաջորդ տարվա բյուջեի քննարկումների ժամանակ հանձնաժողովներն իրենց վերաբերող ոլորտային տիրույթներում ավելի մեծ ջանքեր կգործադրեն, որպեսզի վերջում ունենանք այնպիսի չափորոշիչներ, որ փողի մասին խոսելու փոխարեն կարողանանք հասկանալ արդյո՞ք բյուջով նախանշված նպատակներին հասել ենք: «Բյուջեն արդյունքների մասին է, այլ ոչ թե փողի»,- ասել է Բաբկեն Թունյանը:

15 июня на очередном заседании НС продолжено обсуждение годового отчета об исполнении госбюджета-2021.
Положительное заключение по годовому отчету представила член Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам А.Манавазян.
Депутат отметила, что отчет продуктивно обсуждался на совместных заседаниях постоянных комиссий в отсутствие оппозиции. Докладчик коснулась бюджетных показателей, подчеркнув, что они уже являются основанием для голосования за исполнение бюджета. А.Манавазян выделила работу с правительством по увеличению процента капитальных затрат, отметив, что этот показатель составляет 92%.
Докладчик также обратила внимание на расходы на человеческий капитал, которые составляют 47,9% расходов бюджета и включают в себя образование, здравоохранение, социальную защиту, отдых, культуру и религию.
А.Манавазян отметила, что обсуждение бюджета является хорошим поводом для критики правительства и важным инструментом контроля, но, по ее словам, оппозиция выбрала уличную, незаконную борьбу, которая вчера завершилась так же, как и началась.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян в отчете отметил, что в 2021 г. на оборону было направлено 16,8%, или 336 млрд драмов от фактических расходов госбюджета. Это на 7,6% больше утвержденных, на 0,2% меньше уточненных программ. По словам председателя комиссии, в контексте вопросов обороны и безопасности после 44-дневной войны произошло изменение расходов и содержания, что необходимо для обеспечения стабильного процесса безопасности в стране.
А.Кочарян выразил надежду, что проделанная работа дает основания полагать, что реализация намеченных программой на 2021-2026 гг. целей, таких как восстановление боеготовности Вооруженных Сил и технологическая модернизация, будет носить непрерывный характер.
Председатель комиссии предложил парламенту утвердить исполнение госбюджета-2021.
Министр здравоохранения А.Аванесян отметила, что в 2021 г. задача министерства состояла в том, чтобы сохранить выполнение текущих программ, при этом проводя профилактические, лечебные и противоэпидемические мероприятия в связи с пандемией коронавируса. В 2021 г. выделено 159 млрд 190 млн драмов, из которых 35 млрд 251 млн направлено на обеспечение профилактики коронавирусной инфекции, курс лечения и реализацию других программ. В отчетном году в РА также начались процессы вакцинации. Были закуплены партии имеющихся на тот момент вакцин. В результате двусторонних переговоров также поступили многочисленные пожертвования, что позволило сэкономить средства государственного бюджета, обеспечив процесс вакцинации в Армении. Начат ряд онкодиспансерных программ, реконструкция и техническое перевооружение 8 медицинских организаций. В 2021 г. впервые в программу включен вопрос полной реконструкции Национального центра психического здоровья. Осуществлены объемные и содержательные реформы текущих программ.
Глава фракции "Гражданский договор" А.Конджорян в своем выступлении отметил, что оппозиция не участвовала в обсуждениях, поскольку была занята другой повесткой. По его словам, политическое большинство обсуждало выполнение бюджета с исполнительной властью, фактически взяв на себя функции парламентской оппозиции. Касаясь судьбы оппозиции, он отметил, что, подводя итог действиям сорока и более дней, можно констатировать: оппозиция в состоянии дефолта, так как не может выполнять свои обязанности ни в одной сфере – ни в НС, ни перед голосовавшими за нее гражданами, ни перед улицей. По А.Конджоряну , это повод для граждан задуматься. "Удерживая Арцах в заложниках на протяжении нескольких десятилетий, оппозиция хочет захватить власть так же, как грабитель требует деньги в банке. Это не сработало и не сработает. Их печальный вывод в том, что политическое банкротство регистрируется не только в этом зале, но и на улицах и площадях", - подчеркнул он.
А.Конджорян отметил, что провал оппозиции свидетельствует о победе демократии в Армении, поскольку оппозиция владела инструментами для выражения недовольства – использовала все возможные и невозможные инструменты, атаковала демократию, но власть не прибегла к провокациям.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян отметил, что годовой отчет об исполнении Государственного бюджета РА на 2021 г. обсуждался во всех комиссиях. По его словам, ежегодные обсуждения показывают, что еще нужно много работать. Зампред комиссии коснулся, необходимости постоянно разрабатывать критерии представления бюджетной отчетности.
Докладчик надеется, что при обсуждении бюджета следующего года комиссии приложат больше усилий в своих сферах, чтобы в итоге иметь критерии, по которым не будем говорить о деньгах, а сможем понять, достигли ли мы намеченных бюджетом целей. Бюджет – о результатах, а не о деньгах”, - заключил Б.Тунян.